Home / BİLGİLER / 2016 KPSS Soru ve Cevapları

2016 KPSS Soru ve Cevapları

2016_kpss_soru_cevap
2016_kpss_soru_cevap

Nihayet zorlu maratonun ilk kısmı bitti, ilk kısmı diyoruz zira Temmuzda bir de alan sınavı olacak. sanalkampus olarak Dileğimiz; adayların Temmuzdaki sınavı da sorunsuz atlatmalarıdır. ÖSYM bilindiği gibi uzun süredir KPSS sorularını yayınlamıyordu. Soru havuzundaki soruların tükendiği yönünde söylentilerin çıkması ve Danıştay 8.Daire’nin “sınav sorularının yayınlanması kararı” alması sebebiyle ÖSYM internet sitesinden KPSS genel kültür-genel yetenek ve eğitim bilimleri sınav sorularının tamamını yayınladı.

Adaylar 22 Mayıs 2016 saat 9.30’da iki saatlik genel kültür genel yetenek sınavına girdi. İki saat süren sınavda sırasıyla Türkçe (30), Matematik (30), Tarih (27), Coğrafya (18), Vatandaşlık (9), Güncel bilgiler (6) testlerini çözdü. Adayların büyük çoğunluğu Türkçe ve matematik testlerinde zorlanırken özellikle tarih, vatandaşlık ve güncel bilgiler kısmında zorlanmadı. Bu yüzden genel yetenek testinin standart sapmasının yüksek olması bekleniyor.

2016 KPSS GENEL KÜLTÜR GENEL YETENEK SORULARI İNDİR

2016 KPSS EĞİTİM BİLİMLERİ SORULARI İNDİR

KPSS 2016 sonuçları ne zaman açıklanacak?

ÖSYM, geçtiğimiz sene çığır açan değişiklikler yaptı. Bunların başında KPSS, ALES, YDS, YGS başta olmak üzere ÖSYM’nin yaptığı tüm sınavların sonuç tarihleri aylar öncesinden belli.

*KPSS Genel Gültür ve Genel Yetenek sınav sonuçları 9 Haziran 2016 tarihinde açıklanacak.
*KPSS Eğitim Bilimleri sınav sonuçları 9 Haziran 2016 tarihinde açıklanacak.
*KPSS A Grubu ve öğretmenlik alan bilgisi sınav sonuçları ise 11 Ağustos 2016 tarihinde açıklanacak.

Sınava girenler isyan etti!
ÖSYM, devletten ayrı bütçesi olan özerk yapıda bir kuruluştur. YGS, LYS, ALES, YDS, KPSS, TUS, DUS, Kurum sınavları derken yılda 10 milyonun üzerinde kişinin sınavlara girdiği tahmin ediliyor. Her sene sınavlara zam yapan ÖSYM, adayları isyan ettirdi. Örneğin ALES 2014 yılında 50 TL iken 2015’te 70 2016’da da 80 TL oldu. KPSS’de 3 oturuma da girenler 165 TL ödemek zorunda kaldı. Sosyal devlet anlayışından kâr amacı güden bir anlayışa geçen ÖSYM acilen sınav ücretlerinde revizyona gitmelidir

About admin

Check Also

KYK kredi borcu erteleme nasıl yapılır?

KYK kredi borcu erteleme işlemi Hepinize selamlar. Üniversite hayatı boyunca alınan öğrenci kredileri ödeme zamanı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.