Home / DUYURU / Meslek Liselerine Sınavsız Geçiş Hakkı devam ediyor

Meslek Liselerine Sınavsız Geçiş Hakkı devam ediyor

Sınavsız geçiş hakkı 2017 yılında da devam edecek…7

Meslek liselerinin sınavsız geçiş hakkını kaldırıp ek puanı geri getiren düzenleme bu yıl uygulanmayacak. YÖK’ün talebi doğrultusunda 2017 yılına kalan değişiklik bu yıl uygulansaydı, 71 bin meslek lisesi öğrencisi üniversiteye Sınavsız giremeyecekti…

Meslek lisesi öğrencilerinin alanlarının devamı niteliğindeki yükseköğretim programlarına sınavsız geçiş hakkını kaldırıp ek puan getiren düzenlemeden bu yıl için vazgeçildi. Değişiklik 2017 yükseköğretime giriş ve yerleştirme işlemlerinden itibaren uygulanacak. Eğer düzenleme 2016’da uygulansaydı, 71 bin meslek liselinin mağduriyetine yol açacaktı. Sağlık Meslek Lisesi Öğretmenleri (smlogretmenleri.com) olarak bu kararı alkışlıyoruz. Çok yerinde bir karar olmuş. Sınavsız geçiş hakkı yeni bölümlerde de ( Sağlık Bakım Teknisyenliği, Hemşire yardımcılığı, Ebe yardımcılığı ) olmalı.

TBMM tatile girmeden önce yasalaşması beklenen MEB Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nın 26. maddesiyle “sınavsız geçişin kaldırılması nedeniyle mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının öğrenci kaybı yaşamaması, öğrencilerin teşvik edilmesi ve meslek yüksekokullarına daha yetkin öğrenci kazandırılması için ek puan verilmesi amacıyla” düzenleme yapıldı. 26. madde ile 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 45. maddesinin 1. fıkrasının (d) bendi şöyle değiştirildi:
“Bir mesleğe yönelik program uygulayan liselerin mezunlarının, Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenecek aynı alanda bir önlisans programına yerleşmelerinde, merkezi sınavlardan almış oldukları puanlara bu maddenin (b) bendine göre hesaplanan ortaöğretim başarı puanı ve bu puanın Yükseköğretim Kurulu tarafından tespit edilecek katsayı ile çarpımı sonucu bulunacak puan eklenir.”

Böylece, değişiklikle meslek lisesi öğrencilerinin ön lisans programlarına sınavsız geçişi kaldırıldı, ek puan hakkı getirildi. ( HENÜZ YASALAŞMADI )

YÖK, 2 yıl rapor tuttu

Tasarının değişikliklerle kabul edildiği TBMM Milli eğitim Alt Komisyonu’nda konuşan YÖK Eğitim Öğretim Dairesi Başkanı Sibel İrkey, şunları kaydetti:

“2002’den itibaren meslek yüksek okullarına mesleki ve teknik orta öğretim kurumlarından sınavsız geçiş uygulaması yapılıyor. Boş kalan kontenjanlara da sınavlı geçişle öğrenci kabul ediliyor. Maalesef sınavsız geçişle gelen öğrenci ile sınavla gelen öğrenciler arasındaki farklılıklar zaman içinde eğitim kalitesinin yürütülmesindeki zorlukları iyice artırdı. Bu nedenle 2014 ve 2015’te meslek yüksek okullarının gelişmelerine ilişkin iki rapor hazırlandı. Bu iki raporda sınavsız geçişle gelinmesinin bu meslekle ilgili algıyı zayıflattığı, sınavsız geçişle gelen öğrencilerin bile mesleğe ilgisini, saygısını ve beklentilerini azalttığını gösterdi. Bunun üstüne sınavsız geçişin kaldırılarak bundan sonra yüksek öğretime geçiş sınavıyla öğrencilerin yüksek öğretime girmesinin daha uygun olacağına ilişkin görüş çıkmıştır.”

İrkey, sınavsız geçiş kaldırıldığında da bu mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında öğrenci sayısında azalmaya neden olmaması için bu öğrencilerin kendi alanlarındaki ön lisans programlarına giderken belirlenen katsayıyla çarpılarak puanlarına ekleme yapılması ve yerleştirmenin buna göre yapılmasının hedeflendiğini kaydetti.

Geçici madde eklendi

2016 ÖSYS’de 71 bin adayın sınavsız geçişle yerleşeceğini beyan ettiğini ve herhangi bir sınava girmediğini kaydeden İrkey, bu nedenle bu adayların mağduriyetine neden olmaması için uygulamanın 2017 ÖSYS’den itibaren yapılmasını önerdiklerini belirterek, “71 bin adayımız bu kanun değişikliği olduğu takdirde sınavsız geçişten yararlanamayacak ve YGS’ye girerek puanlarıyla yerleşecekler. Onun için, zaten bu sene için 71 bin adayın mağdur olmaması için bir geçici hüküm her şartta gerekli” diye konuştu.

Ak Parti Karabük Milletvekili Burhanettin Uysal’ın kabul edilen önergesiyle tasarıya 31. maddeden sonra gelmek üzere geçici madde eklendi. Önergenin gerekçesinde, “2016 ÖSYS işlemleri son aşamasına gelmiş olup, maddenin böyle çıkması hâlinde bu sene sınavsız geçişe müracaat eden 70 bin kişi mağdur olacaktır” denildi.

Alt komisyon, raporunu üst komisyona gönderdi. Üst komisyon da tasarıda değişiklik yapmaz, geçici madde TBMM Genel Kurulu’nda bu haliyle kabul edilirse değişiklik, 2017 itibaren uygulanacak.

Umarız Henüz mezun olmamış yeni yardımcı sağlık personelleri için de bu tarz güzel bir önerge sunulur ve gençlerin de karamsar havası bir nebze olsun azalır. Çünkü sağlık meslek liselerinde okuyan yeni yardımcı sağlık personel adayları, akibetlerinin belli olmamasından dolayı gelecek kaygısı çektikleri ve streste oldukları aşikardır. Bu manevi çöküntü ile yaşamak çok zor iken ağır bir ders programının altında okula gidip geliyorlar. Sml öğretmenleri olarak bu haksızlığa dur denilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Saygılarımızla…

 

KAYNAK: https://www.smlogretmenleri.com/sinavsiz-gecis-hakki-devam-ediyor/

About admin

Check Also

KPSS branş sıralamaları yayımlandı

KPSS’ye lisans düzeyinde katılan adayların sınav sonuçlarına göre branş bazında sıralamaları ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi’ne …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.