Home / BİLGİLER / Üniversitelere Ek Yerleştirmeden Kimler Yararlanabilecek?

Üniversitelere Ek Yerleştirmeden Kimler Yararlanabilecek?

Üniversitelere Ek Yerleştirme

Birçok kişinin Son Umudu!

Üniversiteyi kazanamayan ya da tercih kurbanı olan on binlerce aday için bir şans daha tabiki ek kontenjanlar. Peki  bu kontenjandan kimler yararlanabilecek ve  kimler yararlanamayacak? Ve daha da önemlisi, işe yarar bölümler olacak mı? Puanlara ne olacak düşecek mi, yükselecek mi?

İlk yerleştirme sonucunda boş kalan kontenjanlara ek yerleştirme ile öğrenci alınacak. Ortalama kontenjan 45 – 50 bin civarında. Pek yakında kılavuz yayınlanır. Başvurular 17-21 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek. Kılavuz da birkaç gün içinde açıklanır…

Peki kimler yararlanabilecek?
Birinci yerleştirme sonucu açıkta kalanlar yararlanabilecek, ÖSYM tarafından herhangi bir yükseköğretim kurumuna yerleştirilenler yararlanamayacak.
Kayıtlarını yaptırmamış olsalar da durum değişmeyecek!
YÖK ve ÖSYM, bu noktada, aslında adaylara haksızlık yapıyor.
Bir şekilde tercih kurbanı olan adaylara, bir darbe de onlar vuruyor…
Kazanıp da yerini beğenmeyen ve ya bir şekilde kaydını yaptırmayan adaylar, mazeret kayıtlarından yararlanarak yatay geçiş olanakları arayabilirler. Çünkü zaten gelecek yıl orta öğretim başarı puanları yarı yarıya düşecek!..

Puanlar düşer mi, yükselir mi?
Puan oluşan bölümlerde  puanlar düşmez tam aksine yükselir. Çünkü o puanın altında olan adaylar, ilgili bölümleri tercih edemiyor.
Kontenjanı dolmayan bölümleri ise barajı aşan herkes tercih edebiliyor.
Bu arada Hukuktan Tıp Fakültesine, Diş Hekimliği, mühendislikten eczacılığa hemen her dalda az ya da çok kontenjan var,bilmenizi isteriz ve bu son şansınızda Sanalkampus olarak başarılar dileriz.

About admin

Check Also

Sözleşmeli öğretmenlik mülakat sonuçları açıklandı

MEB’e başvurarak mülakata giren öğretmenlerin mülakat sonuçları açıklandı. Öğretmenlerin atama tercihlerinin alınmasından sonra MEB atamaları …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.